Windows 11 Nedir ?

windows 11 nedir

Windows 11 Hakkında Genel Bilgiler

Windows 11, Microsoft tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan yeni nesil işletim sistemidir.

Lansman sırasında “bugüne kadarki en güvenilir sürüm” olarak tanımlanan Windows 11; yenilenmiş tasarımdan özel olarak yapılandırılmış oyun modlarına, mobil uygulama desteğinden araç takımlarına yönelik desteğe kadar pek çok yenilikle birlikte geliyor.

Windows 11 Yenilikleri Neler?

Windows 11 Yenilikleri Neler?

 • Yenilenen Arayüz
 • Gelişmiş Masaüstü Deneyimi
 • Android Uygulama Desteği
 • Oyun Modları
 • Güvenlik Özellikleri

Windows 11, Windows 10 ile aynı temel üzerine kurulmuştur. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, Windows 11’e geçtiğinizde çoğu detaya aşina olduğunuzu fark edeceksiniz. Yine de bu, farklılıkların ve yeniliklerin olmadığı anlamına gelmiyor.

Sağ alt köşedeki görev simgelerinin bulunduğu alan da küçültülmüş. Burada tek bir uygulamanın simgesi var, daha fazlası açılır panele gizlenmiş. Wi-Fi, ses ve pil gibi hızlı ayarlar ise sağ alt köşede bir grupta bulunuyor. Buna tıklattığınızda hızlı ayarlar paneli açılıyor. Bu panel görünüm itibarıyla biraz macOS’teki Denetim Merkezini andırıyor. Kullanışlı ve elinizin altında bulunmasını istediğiniz kontrollerin burada bulunduğunu görüyoruz. Saat ve tarih gibi simgeler de sağ alt köşede ve bu gruba tıkladığınızda da Bildirim merkezi ve takvim açılıyor.

Windows 10 ve daha önceki sürümlerde ekranın sağ alt köşesinde masaüstünü göster kontrolü vardı ve alışanlar için bir hayli kullanışlıydı. Şimdi onun yerine ekranda veya trackpad’de üç parmağınızı aşağı sürükleme hareketini kullanabilirsiniz. Bu arada sürükleme hareketi demişken, bir masaüstünde açık durumda olan uygulamalar arasında geçiş için üç parmağınızı ekranda veya trackpad’de sağa sola sürükleyebilirsiniz. Yukarı doğru sürükleme ise tüm pencereleri ekranda gruplar hâlinde görmeyi sağlıyor.

Çoklu görev deneyimini daha da genişletecek biçimde, Masaüstü görünümü de geliştirilmiş. Windows 10’dakine göre biraz daha sade ve anlaşılır bir kullanıcı arayüzü var. macOS’teki muadiline biraz daha yakın olmuş. Uygulama pencerelerini masaüstü panelleri arasında kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Bir de Microsoft, Windows 11’de aynı anda ekranda birden fazla bölünmüş pencereyi kullanmak isteyenler için Snap Assist adlı kullanışlı bir özellik sunuyor. Fare imlecini pencerenin sağ üst köşesindeki Büyüt simgesinin üstünde beklettiğinizde çeşitli pencere dizilimi seçeneklerini göreceksiniz. Mevcut pencereyi istediğiniz bölmeye yerleştirin, daha sonra yanına birlikte çalışmayı istediğiniz diğer uygulama penceresini veya pencerelerini ekleyin. Üstelik birden fazla monitör veya dock ile çalışıyorsanız, bilgisayarınızı monitöre veya dock’a bağladığınız her seferde pencere ve masaüstü yerleşimlerinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Görev çubuğuna geri dönelim. Buradaki grubun en başında yer alan Başlat simgesi yeni tasarımla Windows 11 kimliğini ortaya koyuyor. Buna tıklattığınızda ise ekranın ortasında bir panel açılıyor. Başlangıç veya Başlat menüsü, adına ne derseniz deyin, Windows 8 ve Windows 10’da gördüğümüz kutucuklardan tamamen uzaklaşmış, fazlasıyla sade bir görünümle karşımıza çıkıyor. Üst bölümde sabitlenmiş uygulamalar, alt bölümde ise tavsiye edilen uygulamalar ve dosyalar yer alıyor. Her iki bölümde de Diğer düğmeleriyle daha fazla uygulama veya dosyaya erişim imkanı sağlanıyor. En üstte de uygulama aramak için kullanabileceğiniz bir arama kutucuğu mevcut.

Yenilenen Arayüz

Windows 11 için yapılandırılan yeni tasarım Fluent Design olarak adlandırılıyor. Bu yenilenmiş tasarım yapısında kullanılan yuvarlak pencereler ve yumuşak geçişler, kullanıcı arabiriminin çok daha modern bir hale ulaşmasına yardımcı oluyor.

Kullanıcılar açısından belki de en belirgin değişiklik, başlat menüsünün ortaya konumlandırılması olabilir. Ufak bir bilgilendirme olması adına başlat menüsü varsayılan olarak ortada konumlansa da, dileyen kullanıcılar sola ya da sağa doğru yaslayabiliyor.

Buna ek olarak Windows 10 ile ilk adımları atılan karanlık mod, yeni sürümde çok daha kapsamlı ve stabil hale ulaşıyor. Artık ayarlardan uygulamalara kadar pek çok alanda karanlık modu daha etkin ve aktif bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Bir diğer önemli gelişme de Widgetlar ile ilgili. Widgetler, Windows 11 ile birlikte yeniden kullanıma sunuldu. Burada hava durumu, güncel haberler ve dahası gibi pek çok araç takımını konumlandırabiliyorsunuz. Tabii ki tasarım tarafındaki değişiklikler yalnızca bunlarla kısıtlı değil: Sistem genelinde pek çok menüde, ekranda ve panelde farklılıklar söz konusu. Ayrıca Microsoft Store gibi pek çok sistem uygulaması da yenilenmiş durumda.

Gelişmiş Masaüstü Deneyimi

Windows 11 tüm kullanıcıların deneyimini daha iyi hale getirmek için geliştirildi. Bu kapsamda kullanıcılara, daha gelişmiş masaüstü deneyimi sunuluyor. Yani bilgisayarınızı hangi amaçla kullanıyorsanız kullanın (eğitim, iş, oyun), daha verimli hale gelebiliyorsunuz.

Örneğin tek bir ekranda birden fazla programı aynı anda kullanabilmek istiyorsanız, süreci Windows 10’dan çok daha kolay bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Ayrıca tasarım tarafındaki yeniliklerin temeli de kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmekle ilgili.

Android Uygulama Desteği

Windows 11 ile ilgili belki de en heyecan verici yeniliklerden birisi, Android uygulamalarına yönelik destek olabilir. Kullanıcılar Microsoft Store üzerinden indirdikleri Amazon AppStore ile bilgisayarlarında Android uygulamalarını çalıştırabiliyorlar.

Buna ek olarak vurgulamak isterim ki Windows 10 ile kullandığınız neredeyse tüm uygulamalar Windows 11 ile de kullanılabiliyor. Eğer çok nadir bir şekilde desteklenmeyen uygulama olursa App Assure kullanılarak sorun çözüme kavuşturulabiliyor.

Oyun Modları

Windows 11 ile oyun oynamak her zamankinden daha keyifli! Microsoft tarafından “oyun için en iyi Windows” sloganı ile duyurulan Windows 11, kullanıcılar için sunulan yeni özellikler sayesinde oyunlardaki performans ve deneyimi bir üst noktaya çıkıyor.

Atılan ilk adım, Xbox ve Game Pass uygulamalarını aynı çatı altında toplamakla ilgili. Bu sayede kullanıcılar tek bir uygulama üzerinden yeni oyun satın alabiliyor, mevcut oyunlarını yönetebiliyor, oyun indirebiliyor, kaldırabiliyor ve daha fazlasını kontrol altında tutabiliyor.

Bir diğer dikkat çekici özellik ise Auto HDR olarak öne çıkıyor: Windows 11, DirectX 11 veya daha yeni bileşen kümesi üzerine kurulu olan oyunlara Auto HDR desteği ekleyecek. Bu sayede performanstan ödün vermeden, HDR desteğine sahip olmayan oyunları HDR olarak oynayabileceksiniz.

Bu alanda bahsetmek istediğimiz son detay ise Xbox Series modellerinden de aşina olduğumuz Direct Storage. Bu, oyunlardaki uzun yükleme sürelerini çözmek için tasarlanmış bir özellik. Temelde çalışma prensibi oldukça karmaşık ancak SSD ile GPU arasındaki veri transferi sayesinde CPU’nun üzerindeki yükün bir kısmını aldığını söyleyebiliriz.

Güvenlik Özellikleri

Windows 11 ile sunulan güvenlik ve gizlilik özellikleri temelde Windows 10 ile benzer bir altyapıda oturuyor gibi gözükebilir. Cihazlarınızın güvenliği donanımla başlıyor ve işletim sistemi, uygulama, kullanıcı ve kimlik güvenliği ile devam eder.

Yeni sürüm hem yeni yazılımsal destekler hem de donanımsal gereksinimler ile bu süreci bir adım daha ileriye taşıyor.

Windows 11 yüklü tüm bilgisayarlar, VBS, HVCI ve Güvenli Ön Yükleme gibi güvenlik önlemlerinin bir kombinasyonunu sağlar. Bu sayede yeni nesil işletim sistemi, kötü amaçlı yazılımlara karşı %60 oranında daha güvenli bir yapıya sahiptir. Bu prensibi sağlayabilmek adına Windows 11 yüklü tüm bilgisayar TPM, Güvenli Ön Yükleme ve VBS desteğini barındırmak zorundadır.

Windows 11 yüklü cihazlar, daha güvenilir bir yapıya sahip olacak. Örneğin işletim sisteminin çökmesiz deneyim oranı %99,8 gibi yüksek seviyelerde yer alacak ancak bunun için belirlenen işlemcilerin kullanımı zorunlu hale gelecek.

Windows 11 yüklü bir bilgisayar, Windows 11 işletim sisteminde çalıştırabileceğiniz çeşitli uygulamalar ile benzer sistem gereksinimlerine sahip olmalıdır. Bu nedenle minimum gereksinimler 4 GB RAM ve 64 GB depolama olarak güncellendi.

Windows 11 Kurulum ekranı ile karşılaştığınızda, ilgili adımları takip ederek kurulum adımlarını tamamlayın. İşlemin tamamlanması donanımınıza bağlı olarak on dakika ila bir saat arasında sürebilir. Süreç tamamlandığında Windows 11 kullanıma hazır şekilde kurulmuş olacak.

Windows 11 Yenilikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı -4

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Neler?

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, 64-bit işlemci ya da SoC
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Depolama: 64 GB
 • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme Özellikli
 • TPM: TPM 2.0
 • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
 • Ekran: 9 inç boyut, 720p çözünürlük

İşlemci tarafındaki değişikliklere baktığımızda, mevcut sürüme nazaran iki önemli farklılık görüyoruz: Öncelikli olarak Windows 11 ile birlikte 32-bit işlemci desteği ortadan kalkıyor ve 64-bit işlemci zorunlu hale geliyor. Benzer şekilde tek çekirdekli işlemci de artık desteklenmiyor ve bilgisayarınızdaki işlemcinin en az çift çekirdekli olması isteniyor.

Aslında bu iki değişim, pek çoğumuz için önemli değil: Nitekim çok eski bir bilgisayar kullanmadığınız sürece bu gereksinimleri rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Tabii ki Microsoft, bu oyunu bozmak için elinden geleni yapmış. Şirket geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir duyuruda, Windows 11 ile uyumlu işlemcilerin listesini kullanıcılarla paylaştı.

Windows 11, Windows 10’un bellek ve depolama gereksinimlerini ikiye katladı ancak bu, yine pek çok kişi için sorun olmayacak derecede önemsiz bir fark: 2 GB RAM sınırı 4 GB RAM, 32 GB depolama sınırı ise 64 GB depolama olarak güncellendi.